recepce@revitea.cz
608 882 172
Poliklinika Budějovická, Antala Staška 1670/80, 140 00 Praha 4
zelená budova, vchod č. 4, přízemí vpravo

Posilovat, nebo uvolňovat pánevní dno?

Autorka článku: Mgr. Veronika Macháčková, specialistka na problematiku pánevního dna rehabilitačního centra Revitea

Dobrá kondice pánevního dna má vliv nejen na funkce, které bezprostředně souvisejí s touto částí těla, tedy močení, vyprazdňování nebo sexuální funkce. Svaly, které se v této oblasti nacházejí, se podílejí na držení celého těla, protože jsou základními svaly takzvaného stabilizačního systému (zvaného jádro neboli core), a ovlivňují také dýchání.

Mýty a omyly pro práci s pánevním dnem

Vtahování špagetky
Z mého pohledu nevhodný návod pro zapojení svalů pánevního dna, protože pokud ženy nemají tušení, jak svaly správně požívat, zapojí do toho pohybu pouze svěrače. Ideální aktivita zapojení svalů pánevní ho dna je postupné zapojeních svalových vrstev od nejhlubší po nejvíce povrchovou. Což u pomyslném vtahování špagetky je skoro nemožné.

Přerušované močení
Při této technice nejenom, že mateme nervový systém, který dává povel pro povolení svalů močové trubice, aby došlo k vyprázdnění. Ale při opakovaném přerušení dojde k rozvíření bakterií na dně močového měchýře, které pak mohou způsobit dráždění močové trubice.

Stahování pánevního dna s nádechem
Opět nevhodné, vzhledem k souhře pánevního dna a bránice, je přirozenější svaly aktivovat s výdechem.

Posílení stahováním hýžďových svalů
Omyl, hýžďové svaly mohou sloužit jako pomocné pro lehčí uvědomění si pánve. Ale do správného zapojení pánevního dna nepatří.

Posilovat pánevní dno musí všechny ženy
I to je mýtus. Jak už bylo zmíněno, některé ženy mají svaly ve zvýšeném napětí, často se jedné o vrcholné, sportovkyně, jezdkyně na koni, ženy na vysokých manažerských pozicích, ženy pod trvalým stresem. V takových případech musí především pánevní dno relaxovat.

Špatná funkce pánevního dna může mít nejrůznější následky. V oblasti samotné pánve to může být inkontinence, bolestivá menstruace či nepříjemný pohlavní styk – i menší chuť na sex může být známkou těchto potíží. Setkáváme se také s takzvanou funkční neplodností. Dalšími následky může být vadné držení těla – nedostatečné napřímení páteře, nesprávný dechový mechanismus či blokády žeber nebo bolesti hlavy.

Ochablé nebo stažené

Nejčastější příčinou ochabnutí svalů pánevního dna je životní styl „moderní“ doby, ke kterému přispívá sedavé zaměstnání a nedostatečný pohyb. Zátěž představuje i těhotenství, kdy je na svaly několik měsíců vyvíjen zvýšený tlak a ty tak ztrácejí svou pružnost. Svaly pánevního dna může oslabit i fyzicky náročná práce, následek traumatu nebo negativní emoční rozpoložení. Je-li člověk odevzdaný, rezignovaný nebo bez energie, i pánevní dno bude ochablé, povadlé, a daleko hůře se pak aktivuje.

Svaly pánevního dna ale nefungují dobře ani v okamžiku, kdy jsou naopak příliš stažené. To je často důsledek stresu. Pokud jsou svaly trvale stažené, ještě víc se omezuje jejich schopnost se uvolnit. Zdravé pánevní dno by přitom mělo být pružné a flexibilní.

Bílé místo na mapě

Pánevní partie jsou často jakýmsi odcizeným bílým místem na mapě těla, a proto je důležité naučit se tuto oblast dobře vnímat. V tom, že tyto svaly nedokážeme vnímat a správně ovládat, je kámen úrazu. Ženy tak často zapojují pouze povrchovou vrstvu, tedy svěrače. Ty jsou přitom jen jednou ze tří vrstev a v ideálu se podílejí na celkové funkci pouze z deseti procent.

Pro nápravu funkce pánevního dna trénujeme jeho posilování i uvolňování, ideálně pod odborným dohledem. Každá žena má pánevní dno v jiné kondici, a proto je potřeba zvolit obě aktivity ve správném poměru. Fyzioterapie pomůže kdykoliv – při potížích, před otěhotněním, v těhotenství i po porodu nebo v menopauze, a samozřejmě i preventivně, třeba jen tak pro radost.

Jedny z prvních cviků vyvinul na konci 40. let  20. století americký gynekolog Arnold Kegel, u nás vyvinula vlastní metodu známá Ludmila Mojžíšová. V dnešní době však existuje řada novějších konceptů pro fyzioterapii pánevního dna, které s ním pracují jako se součástí širšího celku.

Mgr. Veronika Macháčková se profesionálně věnuje fyzioterapii od roku 2011. V průběhu praxe a dalšího studia se začala zaměřovat na gynekologicko-těhotenskou fyzioterapii, ale jak sama říká, vítáni jsou u ní i muži.

V rámci fyzioterapie pánevního dna se ráda věnuje například metodě 3×3 české fyzioterapeutky Renaty Sahani, která pracuje kromě roviny fyzické i v emoční a energetické, a kterou jsme popsali už dříve v samostatném článku.

Umět vnímat pánevní dno je podle ní jedna z nejtěžších disciplín. „Pro mnohé z nás jsou svaly v pánvi odpojenou oblastí. Jen si zkuste si zapojit svaly, jež ani nevíte, že máte, a neumíte je tak vnímat. Pro některé ženy je to skoro nadlidský výkon. Při zvědomělém pánevním dnu přitom dokážeme i kvalitněji pracovat s vlastními emocemi nebo probudit v sobě ztracenou kreativitu či vitalitu,“ je přesvědčena Veronika Macháčková a dodává, že stačí jen naučit se tuto oblast těla dobře vnímat a správně si zacvičit.

 

Poliklinika Budějovická
Antala Staška 1670/80
140 00 Praha 4
zelená budova, přízemí vpravo
608 882 172
recepce@revitea.cz