recepce@revitea.cz
608 882 172
Poliklinika Budějovická, Antala Staška 1670/80, 140 00 Praha 4
zelená budova, vchod č. 4, přízemí vpravo

SEZNAMTE SE: METODA 3×3 PRO TERAPII PÁNEVNÍHO DNA

Dnes Vás seznámíme s metodou 3×3, užívanou při terapii pánevního dna, které lze řadit mezi svaly stabilizačního systému. Pánevní dno ovlivňuje nejen zdraví ženských i mužských pohlavních orgánů, ale jak si vysvětlíme níže, ovlivňuje též další části našeho těla.

Autorka metody 3×3 Renata Sahani Skálová přistupuje k práci s pánevním dnem jiným přístupem, než jsme ve všeobecné fyzioterapii zvyklí. Pracuje v rovině nejen fyzické, ale i emoční a energetické a zároveň ve třech důležitých oblastech našeho těla (tzv. patrech) – krku, pánve a chodidla. Pokud má tedy být cvičení pánevního dna účinné a bezpečné, je vhodné pracovat na všech uvedených úrovních.

Pojďme se nyní podívat na jednotlivé roviny a patra trochu detailněji.

 

🌸3 ROVINY🌸

1. ROVINA FYZICKÁ

Z fyzioterapeutického hlediska řeší metoda 3×3 v oblasti pánve nejen lokální ošetření svalů, kloubů a vazů, ale zajímá se také o význam pánevního dna a pánve v rámci širšího zapojení do svalových souher stabilizačního systému těla a i schopnosti správného dýchání. Rozděluje také svaly pánevního dna na 3 vrstvy.

>> Téma, které tato rovina řeší: únik moči, neplodnost, bolestivá menstruace, prolapsy.

2. ROVINA EMOČNÍ

Tato rovina vychází z psychosomatického a bioenergetického pojetí lidského těla. Pohled na pánevní dno je zde něco jako emoční barometr, protože psychické vyladění ovlivňuje napětí svalů a měkkých tkání. Spoustu našich emocí a pocitů si ukládáme do pánve a zvyšujeme tak její napětí.

>> Téma, které tato rovina řeší: ženské sebevědomí, vitalitu, chuť do života, radost, vášeň.

3. ROVINA ENERGETICKÁ

Vychází převážně z východních směrů. Velkou roli zde hraje jóga, tantra, tao, techniky Mohendžodára a jóga. Všechny tyto techniky se zaměřují na práci s tokem energií v těle, její kontrolou a směrováním. Pozitivním dopadem těchto technik může být regulace hormonů, metabolismu, zažívání a sexuální vitality.

>> Téma, které tato rovina řeší: ženská energie, 1. čakra, kundalini energie.

Celkově má propojení rovin tedy za cíl pochopit pánev nejen jako anatomickou část těla, ale i jako zdroj energie a zdroj ženského sebevědomí.

 

🌸 3 PATRA 🌸

KRK – PÁNEV – CHODIDLO. Tyto tři důležité části těla se vzájemně ovlivňují. Pomůžeme-li jedné části, projeví se to i na dalších dvou.

Protože svaly v lidském těle pracují ve svalových souhrách, může se například napětí ve svalech krku projevovat na svalech pánevního dna a naopak. Dalším příkladem je zase naše chodidlo, o kterém se ví, že má vliv na stav cév, srdce, pánevního dna a přes bránici i na náš dech. Správné držení těla, od nohou až k hlavě, proto vede i k harmonii pánevního dna.

Každé jednotlivé patro je v rámci této metody řešené také v každé jednotlivé rovině. Proto 3×3😊

 

Mgr. Veronika Macháčková
vedoucí fyzioterapeutka
lektorka Školy pánevního dna metodou 3×3

 

Zdroj vč. fotografie:
skripta Školy pánevního dna
www.skolapanevnihodna.cz

 

Poliklinika Budějovická
Antala Staška 1670/80
140 00 Praha 4
zelená budova, přízemí vpravo
608 882 172
recepce@revitea.cz