recepce@revitea.cz
608 882 172
Poliklinika Budějovická, Antala Staška 1670/80, 140 00 Praha 4
zelená budova, vchod č. 4, přízemí vpravo

Když pacientka otěhotní, je to dobrá zpráva i pro nás

K otěhotnění může značně přispět fyzioterapie. Jedna z pacientek centra Revitea nám před nedávnem přinesla právě tuhle radostnou zprávu – přes zdravotní problémy se jí nakonec podařilo otěhotnět. Mimo jiné i o tom, jak jsme jí v Revitee pomohli, a jaké pocity taková zpráva v terapeutovi vyvolá, se dočtete v rozhovoru s fyzioterapeutkou Veronikou Frydeckou.

Z jakých důvodů bylo v případě Vaší pacientky otěhotnění komplikované?

— Pacientka přišla do našeho rehabilitačního centra minulý rok. Původně nebylo jejím cílem přímo otěhotnět, ale zmírnit velmi intenzivní menstruační bolesti, které jí značně znepříjemňovaly život. Dalším důvodem byl bolestivý pohlavní styk způsobený ložisky endometriózy. Tyto problémy se nám dařilo řešit. I přesto poté pacientka podstoupila ještě operaci, protože ložiska endometriózy se nacházela na střevech, což by způsobovalo ještě další komplikace. Po zmírnění obtíží se pacientka rozhodla otěhotnět. Po operaci jí lékaři doporučili otěhotnět přirozeně. Pokud by se to do roku nepodařilo, mělo přijít na řadu umělé oplodnění.

Jakými metodami jste v Revitee pomohli ke zmírnění těch zmíněných obtíží, a tedy nakonec k otěhotnění?

— Pracovali jsme různými způsoby. Předpokladem je především uvolnění pánevního dna a odstranění dysbalance v oblasti pánve. K tomu pomáhají například relaxační cvičení, jógové pozice a také uvolnění per vaginam, přes pochvu. Dále jsme přistoupili k takzvané viscerální terapii, tedy k uvolnění napětí v oblasti břicha a orgánů v něm uložených. A pomohly také celkové relaxační techniky jako je třeba práce se šátkem rebozo, bioenergetické cvičení k rozpuštění napětí a odstraňování stresu.

Jak v podobném případě funguje spolupráce rehabilitačního lékaře a fyzioterapeuta?

— V našem zařízení prochází pacient vždy nejprve základním vyšetřením u rehabilitačního lékaře. Ten pak indikuje fyzioterapii a doporučí konkrétního terapeuta. Každý z nás fyzioterapeutů má „své“ techniky, které využívá a o kterých je přesvědčen. I když máme všichni stejný společný cíl, cesta k němu může být různá a každému pacientovi může sedět něco jiného. Osobně v tom vidím velkou výhodu – tedy že lékař může doporučit již od počátku fyzioterapeuta, který může klientovi nejlépe s danými obtížemi pomoci. Zároveň můžeme s lékařem konzultovat stav pacienta a lékař pak může pacienta odeslat ještě k dalšímu vyšetření nebo předepsat či doporučit další terapie, pokud je to potřeba.

S čím vším může fyzioterapie pánevního dna pomoci?

— Je to celá řada obtíží, ať už bolestivá či nepravidelná menstruace, už zmíněný bolestivý pohlavní styk, tak nejrůznější gynekologické diagnózy jako již také zmíněná endometrióza, onemocnění zvané PCOS – syndrom polycystických ovarií, vaginismus nebo opakované gynekologické infekce. Pomůžeme při bolestech pánve a břicha nejasného původu, přispěje k léčbě neplodnosti, k lepšímu průběhu těhotenství, prospívá i v poporodním období. Dále je to inkontinence, prolaps pánevních orgánů, diastáza, hyperaktivní močový měchýř. A pánev mají i muži, takže v jejich případě dokážeme pomoci při erektilní dysfunkci či potížích s prostatou.

Jak moc závisí efektivní fyzioterapie na tom, jak k ní přistoupí sama pacientka? Nakolik je potřeba, aby sama cvičila? A co další věci jako zdravá strava nebo životní styl?

— Na aktivním přístupu a naladění pacientky záleží skutečně velmi. Je to základ, na kterém pak můžeme dobře stavět. Pokud pacientky dodržují doporučené úpravy životního stylu a cvičí dle našich návodů, dosahujeme lepších efektů. Je ale nutno vzít v úvahu individuální vliv vnějších faktorů, ale také vnitřního prostředí. Vstupuje do toho strava, životní styl, uspěchanost doby, stres, tlak na výkon a také vnitřní psychické ladění pacientky. Když se vrátíme k pacientce, na kterou ses na začátku ptal, tak ta například změnila i stravu, poctivě cvičila a byla si vědoma i toho, že na zhoršení jejich obtíží měl vliv třeba stres v práci. Pracovala na sobě, a já tak byla vlastně jen průvodkyní v její léčbě.

Dovol mi nakonec osobní otázku – co v Tobě osobně vyvolala ta radostná zpráva? Co to s terapeutem udělá, když se přes všechny komplikace podaří otěhotnět ženě, která Ti prochází doslova rukama?

— Každá taková zpráva mě opravdu dojme k slzám. Gynekologická fyzioterapie se dotýká náročných témat a práce s pacientkami je pro mě mnohdy psychicky ale i fyzicky náročná. Takové pozitivní okamžiky jsou pak pro mě velmi uspokojující. Je to takové zadostiučinění. Mám za sebou bohužel – či možná i bohudík – vlastní zkušenosti s gynekologickými obtížemi. Zažila jsem bolestivou menstruaci kvůli endometrióze a dvakrát si prošla těhotenskou ztrátou. Proto se mě tyto pozitivní příběhy velmi dotýkají a povzbuzují mě v tom, že má práce má opravdu smysl.

Jsem ráda, že mi moje práce dává možnost věnovat se ženám v různých životních fázích. Například těhotenství zmíněné pacientky teď probíhá bez výrazných obtíží, ale dále spolu pracujeme, i když už spíše preventivně. Postupně se budeme věnovat předporodní přípravě, a i po porodu pacientka bude moci využít naší péče. Takovou pozornost bych ideálně přála každé ženě. Každá žena si takovou péči v této fázi života zaslouží. A v případě potřeby může pokračovat u našich kolegů fyzioterapeutů i potom se svým miminkem.

Ptal se David Koubek

Mgr. Veronika Frydecká studovala fyzioterapii na První lékařské fakultě UK a také na FTVS. Zaměřuje se zejména na gynekologickou problematiku, která je podle jejích slov „úžasný a krásný směr“ ve fyzioterapii. Ke každému problému hledá tu nejvhodnější kombinaci technik a přístupů.

Zajímá se také o propojení fyzioterapie s dalšími obory – zaměřuje se na psychiku, výživu, zajímá se o čínskou medicínu, a kdybyste ji potkali v přírodě, nejspíš se bude sklánět nad zemí a hledat léčivé bylinky.

Úspěšná terapie je podle ní taková, která se nezaměřuje jen na místo na těle, kde se problém projeví, ale hledá místo vzniku a jeho primární příčinu. Pacienty se snaží vždy motivovat k aktivnímu přístupu k terapii.

Poliklinika Budějovická
Antala Staška 1670/80
140 00 Praha 4
zelená budova, přízemí vpravo
608 882 172
recepce@revitea.cz