recepce@revitea.cz
608 882 172
Poliklinika Budějovická, Antala Staška 1670/80, 140 00 Praha 4
zelená budova, vchod č. 4, přízemí vpravo

Gynekologická fyzioterapie pomůže na ceste k těhotenství

Autorka článku Mgr. Lenka Picková
specialistka na gynekologickou fyzioterapii, bolestivé stavy a sportovní terapii v rehabilitačním centru Revitea


Do našich ordinací přicházejí i klientky snažící se o miminko. Často nás navštěvují, až když začnou s terapií na reprodukčních klinikách. S fyzioterapií jako pomocí k početí miminka ale není třeba vůbec čekat.

Téměř každá žena někdy slyšela o cvičení podle paní Mojžíšové. Ludmila Mojžíšová se původně věnovala sportovcům, ale její metoda začala pomáhat i ženám, které nemohly otěhotnět. Zdravotní sestra a později vyhledávaná terapeutka tak kdysi položila pevné základy dnešní gynekologické fyzioterapii. Fyzioterapie se v průběhu let hodně změnila a velmi se prohloubily naše znalosti. Využíváme i jiné techniky a metody, ale odkaz paní Mojžíšové neseme dál.

Způsob života se v posledních letech změnil. Klientky často přicházejí do ordinace unavené. Ani ne tak fyzicky, jako spíše věčnou snahou. Přebírají zodpovědnost za všechno možné a chtějí být ve všem perfektní a dokonalé. Často se nám ale dostávají do rukou ženy odpojené od sebe sama, od svého pánevního dna, a tím vlastně i od života.

Naše společnost si také vybírá daň za časté sezení. Strnulé pozice na pevných židlích rozhodně neprospívají pánevní oblasti. Všudypřítomný stres a napětí nejen v práci také ne.

Posouvá se také věk, ve kterém se ženy rozhodují pro miminko. Nejsou s tím spojené jen fyzické změny v těle, ale také psychika. Tím, jak posouváme rodičovství, prodlužujeme dobu, kdy si dokola ukládáme podvědomé vzorce typu „miminko ještě ne, ještě není ta pravá chvíle, hlavně ať teď neotěhotním“. Pak je tedy potřeba dát si čas i na přepsání tohoto myšlenkového módu.

V praxi se nám potvrzuje, že práce na obou rovinách – fyzické i psychické/emoční je to nejlepší, co pro sebe může při cestě za miminkem udělat. V době, které vládne umělá inteligence a nejrůznější chytré technologie, umožňuje fyziologie i návrat k našim kořenům. Fyzioterapie tak umí poskytnout tělu přirozenou podporu.

Našim cílem je vytvořit pro miminko pružný, dýchající a vyživující prostor, který budeme třeba právě s Vámi objevovat ve Vašem těle. 

Jak terapie v centru Revitea probíhá a co je její součástí?

Anamnéza. Nejdříve potřebujeme vědět, zda se nepojí se snahou o miminko další záležitosti (nepříjemný pohlavní styk, endometrióza, bolestivá menstruace, stres a podobně).

Práce s pohybovým aparátem. Vyšetříme a ošetříme kloubní blokády. Podpoříme pružnost pánve a jejích spojů. Zhodnotíme svalové dysbalance, kondici a vybereme vhodná cvičení.

Viscerální a fasciální manipulace. Uvolníme závěsný aparát vnitřních orgánů a vnitřní vazivová spojení. Umíme uvolnit srůsty a pracovat s jizvami. (Například neprůchodnost vaječníků je často způsobena tuhostí fasciálních obalů.)

Správné dýchání. Naučíme Vás správně dýchat tak, aby s vámi dýchalo i vaše pánevní dno, což má efekt pro funkci všech orgánů v těle.

Vyšetření per vaginam a per rectum. V naší praxi se nám ukazuje, že pouhá mobilizace kostrče nestačí. K vyšetření a ošetření pánevního dna často využíváme přístup přes pochvu, což je i mnohdy klientkami lépe přijímáno.

Uvědomění si svého těla. Pomůžeme Vám nacítit se na svou pánev a pánevní dno, tím se naučíte tuto oblast těla vnímat. Pánevní dno je něco jako náš barometr; vnímat jej a vědomě s ním spolupracovat je klíčová schopnost každé ženy nejen při snaze o miminko.

Psychosomatická intervence. Při uvolňování spasmů a blokád v těle a zejména v oblasti pánve se otevírají a uvolňují i emoční bloky. V centru Revitea nabízíme nově klientkám i služby psychosomaticky zaměřeného psychologa

 

Mgr. Lenka Picková se specializuje na gynekologickou fyzioterapii a bolestivé stavy pohybového aparátu. V rámci práce s pánevním dnem se kromě jiného zaměřuje i na poruchy mikce u dětí či poporodní poranění a jizvy. Již několik let spolupracuje se Školou pánevního dna a podílí se na vzdělávání laické veřejnosti. 

 

Poliklinika Budějovická
Antala Staška 1670/80
140 00 Praha 4
zelená budova, přízemí vpravo
608 882 172
recepce@revitea.cz