Pokud menstruace bolí, je něco v nepořádku s tělem. Tvrzení opakované často maminkami, sestrami nebo kamarádkami, že "je normální, že to bolí", je z pohledu fyzioterapeutů zbytečný a možná i nebezpečný mýtus. Podobně to vidí i další specialisté na lidské tělo. Přesvědčení o tom, že menzes prostě musí bolet tak může zakrýt někdy i závažné zdravotní komplikace.
Z pohledu rehabilitace může být bolestivá menstruace způsobená zvýšeným napětím pánevních svalů, orgánů a dalších měkkých tkání a blokádami v oblasti malé pánve. Příčinou menstruačních bolestí můžou být také aktivní jizvy na břiše a pánvi (jizvy, které nedospěly do svého "finálního" stádia, tedy které stále ovlivňují okolní tkáně), tedy i srůsty po operacích. Zapomenout se rozhodně nesmí na hormonální nerovnováhu nebo psychosomatický původ bolestivé menstruace.
"Účinnou pomocí na cestě k bezbolestné menstruaci může být právě fyzioterapie, díky níž jsme schopni srovnat výše zmíněné dysbalance, lépe prokrvit oblast pánve, začít lépe vnímat své tělo a zejména pánevní dno" upřesňuje Mgr. Hana Benetková, fyzioterapeutka se specializací na gynekologickou rehabilitaci.
V rehabilitačním centru Revitea se těmto a dalším gynekologickým obtížím věnuje hned několik fyzioterapeutek. Při svých terapiích používají například techniky Viscerální manipulace, metodu Ludmily Mojžíšové, metodu Fyzioterapie funkce (dle Bc. Clary Lewitové), 3×3 (dle Renaty Sahani), PPA (dle dr. Ingrid Palaščákové), Fasciální manipulaci (práce s vazivovými tkáněmi) a v neposlední řadě jógu.