recepce@revitea.cz
608 882 172
Poliklinika Budějovická, Antala Staška 1670/80, 140 00 Praha 4
zelená budova, vchod č. 4, přízemí vpravo

VE FYZIOTERAPII VYUŽIJEME I ZKUŠENOSTI Z OBLASTI FITNESS

Autor textu: Mgr. Jiří Kudláček

Specialista na fyzioterapii sportovců a dětí v rehabilitačním centru Revitea

 

 

 

Fyzioterapeuti centra Revitea absolvovali v rámci prohlubování znalostí a zkušeností fitness seminář s Oldřichem Chramostou. Tématem jednodenního setkání plného cenných informací a praktických rad byl takzvaný core training a jeho souvislosti pro fyzioterapeutickou praxi.

Mnozí z našich fyzioterapeutů se věnují sportovcům a proto je důležité pochopit přístup ke stejné problematice – k pohybu a držení těla – také „z druhé strany“ – tedy z pohledu sportovních trenérů. Právě sportovci totiž mívají pohybové zlozvyky – vlivem jednostranné zátěže a přetížení se u nich mohou vyvinout patologické pohybové stereotypy. Ty pak mohou způsobit bolest pohybového aparátu a někdy končí i úrazy.

Oldřich Chramosta je zakladatelem studia GoodMove (instagram: @goodmove.cz)

Oldřich Chramosta se už řadu let věnuje pohybové přípravě a tréninku amatérských i vrcholových sportovců a práci fyzioterapeutů dobře zná. Seminář tak byl velmi praktický a s Oldřichem jsme probíranou tematiku vyzkoušeli „na vlastní kůži“ přímo v tělocvičně. Testovali jsme různé pozice, ve kterých se odráží správný vývoj těla v době dětství (ideální psychomotorický vývoj dítěte. Pro nastavení správné funkce pohybového aparátu lze využít prvky jednotlivé svalové souhry a jiné biomechanické souvislosti, které jsou součástí ve vývoji (ontogenezi) člověka.

Mgr. Oldřich Chramosta se dá dvěma slovy popsat jako „expert pohybu“. Je trenérem fitness, které se pro důraz na správně prováděné pohyby a návaznosti na fyzioterapii označuje jako fyziofitness, a je instruktorem kurzů DNS (dynamická neuromuskulární stabilizace), na jejichž metodické náplni se sám podílí. Je zakladatelem a majitelem studia Good Move.

Core training je moderní pojetí cvičení či tréninku, které se zaměřuje na stabilizaci a správné držení těla pomocí hlubokých svalů trupu, tedy takzvaného středu (core znamená v angličtině střed či jádro).

 

Poliklinika Budějovická
Antala Staška 1670/80
140 00 Praha 4
zelená budova, přízemí vpravo
608 882 172
recepce@revitea.cz