recepce@revitea.cz
608 882 172
Poliklinika Budějovická, Antala Staška 1670/80, 140 00 Praha 4
zelená budova, vchod č. 4, přízemí vpravo

SEZNAMTE SE: VISCERÁLNÍ TERAPIE

Naši klienti se při terapii můžou často setkat s různými manuálními technikami. Dnes vám představíme viscerální manipulaci, tzv. „viscerálku“.

Bolest vnitřního orgánu se může projevovat jako bolest pohybového systému 

Orgány v břišní dutině potřebují pro správnou činnost dostatečný prostor a funkční propojení s ostatními celky. Orgány nejsou uloženy volně, ale jsou propojeny vazivovým obalem i ke kosterním strukturám. Obaly svalů a vnitřních orgánů mají tedy společné propojení a navzájem se ovlivňují přes různé tahy i hormonálně.

Při chronické bolesti orgánu si jej můžeme chránit změnou držení těla, čímž na něj zmírňujeme bolestivé tahy. Takto intuitivně tělo může reagovat také například při zánětu orgánu nebo po jeho operaci. Bolestivý podnět v orgánu se pak může projevit spíše jako bolest pohybového aparátu. Toto „ochranné“ držení pak může přetrvávat i po odeznění příčiny.

Terapeut by se proto měl vždy zajímat i o to, zda pacient prodělal různé operace, úrazy nebo má potíže, které zdánlivě nesouvisí s nynějším problémem.

Viscerálkou k uvolnění napětí a úlevě od obtíží

Terapeut vyšetřuje pacienta pohledem, termodiagnostikou a „poslechem“ rukou.

Terapeut následně uvolňuje cílenými tlaky a tahy napětí od kostěných/svalových struktur, ukotvení i obal nebo stěnu orgánu a související oblasti, například reflexní zóny nebo související orgány, aby mohly jako celek lépe pracovat. Často se využívá i prohloubené dýchání nebo páky přes končetiny k usnadnění posunlivosti určitých orgánů.

Tuto terapie je vhodné opakovat jednou za 3 týdny. Počet návštěv je vždy individuální, běžné obtíže lze však výrazně ovlivnit během 3-5 návštěv.

Gyneko-urologické potíže, funkční potíže bez nálezu, problematické trávení

Na našem pracovišti je využívána zejména u pacientek s gyneko-urologickými obtížemi včetně potíží s otěhotněním. Vhodná je také při obtížích v oblasti trávení nebo tam, kde se se při vyšetření nenašel žádný podstatný nález, který by vysvětloval obtíž pacienta. Takže u chronických stavů, kdy dlouhodobě bolí určitá oblast zad, rameno nebo kde se opakovaně blokují žebra je potřeba na tyto souvislosti myslet. Zvláště pokud se potíže projevují nezávisle na pohybu a zejména v klidovém stavu.

 

Ze své vlastní praxe vím, jak kvalitně provedená viscerálka pacientům pomáhá s jejich obtížemi. Proto jsme se spolu s kolegyněmi v této technice zdokonalovaly na semináři pod vedením skvělého Mgr. Petra Bitnara.

Mgr. Marta Králová, fyzioterapeutka

Poliklinika Budějovická
Antala Staška 1670/80
140 00 Praha 4
zelená budova, přízemí vpravo
608 882 172
recepce@revitea.cz