recepce@revitea.cz
608 882 172
Poliklinika Budějovická, Antala Staška 1670/80, 140 00 Praha 4
zelená budova, vchod č. 4, přízemí vpravo

S OBEZITOU BOJUJÍ PACIENTI, ALE I LÉKAŘI A FYZIOTERAPEUTI

Autorka článku: Mgr. Tereza Krupníková

vedoucí fyzioterapeutka v rehabilitačním centru Revitea

Chcete deset ověřených rad, jak zhubnout během měsíce? Ty si od fyzioterapeuta neodnesete. Rozhodně by ale od něj mělo zaznít, že zvýšená tělesná hmotnost má negativní vliv na celý pohybový systém. A s tím tedy doporučení zhubnout.

I pro nás je ovšem nadváha a obezita velmi ožehavé téma. Není nám komfortní pacientovi sdělovat, že je potřeba, aby určitým způsobem svojí tělesnou hmotnost redukoval.

Názorným příkladem je stav před totální endoprotézou kyčelního kloubu. Redukci hmotnosti před zákrokem doporučují i sami operatéři. Operovanou nohu totiž nebudete moci nějaký čas zatížit. Tím pádem je celá Vaše aktuální hmotnost nesena „zdravou“ dolní končetinou a rukama. Vyzkoušet si to můžeme všichni společně. Unesete se?

Fyzioterapie je navíc jednou z důležitých součástí v procesu hubnutí. Se změnou proporcí těla je potřeba poupravit a vylepšit také neideálně nastavené pohybové stereotypy. Přesně v této oblasti dokážeme pomoci.

Hodně zkušeností s touto problematikou jsem osobně získala v Olivově dětské léčebně v Říčanech. Děti, které k nám dorazily na pětitýdenní pobyt, byly schopné někdy i výrazně snížit svojí tělesnou hmotnost.  Roli zde nehrály žádné diety, ale pravidelná pestrá strava a pohybový režim. Jenže následující rok se nám vrátily se svojí původní vahou a s deseti kilogramy navíc. Střílím teď ostrými náboji do řad rodičů. Rodiče mají toto všechno ve své moci.

Mgr. Tereza Krupníková pracuje v rehabilitačním centru Revitea jako vedoucí fyzioterapeutka. Ve své předchozí fyzioterapeutické praxi se věnovala sportovcům a pak také dětským pacientům v Olivově dětské léčebně v Říčanech u Prahy. V současné praxi se zaměřuje i na dospělé pacienty a širší okruh diagnóz. 

 

Poliklinika Budějovická
Antala Staška 1670/80
140 00 Praha 4
zelená budova, přízemí vpravo
608 882 172
recepce@revitea.cz