recepce@revitea.cz
608 882 172
Poliklinika Budějovická, Antala Staška 1670/80, 140 00 Praha 4
zelená budova, vchod č. 4, přízemí vpravo

FYZIOTERAPIE U PACIENTEK S ENDOMETRIÓZOU

Ženy s endometriózou mají významné změny v pánevním dně, které pokud nejsou včas diagnostikovány mohou zhoršovat nebo udržovat bolestivý stav i po chirurgickém odstranění ložisek endometriózy. 

Dysfunkce pánevního dna může být způsobená neoptimálním nastavením pánevních struktur. Dochází k neustálému napínání svalů pánevního dna vedoucí k jejich oslabení a vzniku zvýšeného napětí či spoušťových bodů, které bolest dále prohlubují. Zvýšené napětí pánevního dna může například způsobit lokální kompresi močové trubice a vagíny, jehož následkem je bolest při sexu či močení.  

Endometrióza má významný negativní vliv na psychiku a kvalitu života žen. Fyzioterapeutické techniky a cvičení mohou ovlivnit nastavení těla a funkci pánevního dna, čímž dojde i k ovlivnění bolestivého stavu. Typ intervence se odvíjí individuálně od povahy přítomné dysfunkce. V našem rehabilitačním centru využíváme například měkké techniky a mobilizace, manuální techniky pro uvolnění břišních orgánů – viscerální terapii, instruktáž cvičení pánevního dna, pokročilejší cvičení pánevního dna v kontextu funkčních svalových řetězců, diagnostiku a terapii dle Ludmily Mojžíšové nebo dle Fyzioterapie funkce či Rehaspring konceptu dysfunkce pánevního dna, dále kineziotaping a akupunkturu.

Bc. Veronika Zídková, fyzioterapeutka

Poliklinika Budějovická
Antala Staška 1670/80
140 00 Praha 4
zelená budova, přízemí vpravo
608 882 172
recepce@revitea.cz